خانه » مشاوره » مقالات مشاوره » خلاصه نویسی چرا و چگونه؟!!!
08 اردیبهشت 1400

خلاصه نویسی چرا و چگونه؟!!!

خلاصه نویسی چرا و چگونه؟!!!

خلاصه نویسی به 4 دلیل پیشنهاد میشه:

  • اوّل اين که هنگام مطالعه و دقيق‌خواني از اصول مهم به شمار مي‌آيد و در عميق‌تر کردن يادگيري مؤثر است.
  • حجم و زمان مرور کم‌تر شده و امکان مرورهاي چندين باره را به شکلي سريع فراهم مي‌‌کند
  • اگر به شيوه‌اي صحيح انجام گيرد، به هنگام مرور بهتر و مؤثر از خود مطلب مفيد واقع مي‌‌شود
  • اين امکان را فراهم مي‌کند که تمام مطالب و مباحث مرتبط با يک موضوع را که در کتاب درسي، جزوه، کتاب کمک آموزشي و هر منبع ديگري پراکنده باشد را در يک جا جمع‌‌آوري کرده و از پراکنده‌خواني جلوگيري نمود.

بهترین مشاور کنکور شیراز

دو ویژگی مهم:

هر برگه‌ي يادداشت‌‌برداري شده، بايد داراي دو ويژگي مهم باشد. اوّل اين‌که بايد خلاصه و کليدي باشد. يعني آن‌چه که يادداشت مي‌کنيد، بايد حجمي بسيار کم‌تر از آن‌چه که در متن اصلي موجود است، داشته باشد. عدّه‌اي هر خطّ متن را مهم تلقي مي‌کنند و همه را يادداشت مي‌کنند. اين کار هيچ خاصيّتي ندارد و از فوايدي که براي خلاصه‌نويسي برشمرديم بهره‌اي نخواهد داشت. دومين ويژگي يادداشت‌برداري تداعي‌گر بودن يادداشت‌‌هاست؛ يعني همه‌ي آن‌چه را که پاراگراف و متن قصد انتقال آن را داشت، به شما انتقال داده و يادآوري مي‌‌نمايد. به بيان ساده يادداشت‌‌ها بايد مفيد امّا مختصر باشند.

خط کشیدن زیر مطالب مهم

بسیاری از داوطلبان، خلاصه‌نویسی را همراه با روش‌های مختلفی انجام می‌دهند. اغلب دانش‌آموزان همراه با خلاصه‌نویسی از خط کشیدن زیر مطالب مهم استفاده می‌کنند. آن‌ها مطالب و مفاهیم مهم را با رنگ‌های مختلف جدا می‌کنند. این بدین معنی است که عباراتی که ارزش بیشتری دارند با یک رنگ خاص زیرشان خط می‌کشند. مفاهیمی که ارزش کمتری نسبت به عبارات مهم دارند را با رنگ‌های دیگر جدا می‌کنند. این دانش‌آموزان معمولا علاقه دارند هر آنچه که در کتاب وجود دارد را مو به مو حفظ کنند و یاد بگیرند. دانش‌آموزان هنگام امتحان یا جمع بندی کنکور به سراغ کتاب می‌آیند و جملات مهم را با این روش مطالعه می‌کنند.
برای دروس خواندنی مانند دین و زندگی،زیست شناسی ،بخش هایی از شیمی باید نکات و تعاریف به صورت کلمات کلیدی در خلاصه نویسی آورده شوند.
برای لغات و تاریخ ادبیات هم میتوانید از فیش نویسی و جدول استفاده کنید.

حاشیه نویسی

بسیاری از داوطلبان و دانش‌آموزان همراه با خلاصه نویسی کنکور از حاشیه نویسی در کنار کتاب نیز استفاده می‌کنند. این بدین معنی است که دانش‌آموزان نکات مهم را در یک دفترچه جداگانه برای خلاصه‌نویسی یادداشت می‌کنند و بقیه موارد را در کتاب درسی یا دفتر خود حاشیه نویسی می‌کنند. این روش نیز برای کنکور بسیار ارزشمند و مهم است زیرا داوطلبان با این روش تمامی نکات را دسته بندی می‌کنند. حاشیه نویسی مطالبی که ارزش کمتری دارند در زمان نزدیک به کنکور می‌تواند مطالب را در ذهن داوطلب روشن کند.

 

دوست عزیز کیمیاگر شما میتوانید با استفاده از جزوه های تخصصی ما در کنکور رتبه بهتری کسب کنید . پس فقط کافیه اراده کنید 😉

بهترین جزوه گیاهی کنکور“،  “جمع بندی گیاهی کنکور” ،  “جمع بندی گیاهی دهم” ،  “بهترین جزوه گیاهی یازدهم

 

مطالعه دیگر مقالات

مطالب بیشتر

utabpars

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader